गुगल म्यापको नयाँ सुविधा, सवारी चालकका लागि बढी प्रभावकारी

लामो यात्रामा नस्किुन पर्दा होस या आफुलाई जनाकार नभएको ठाउँमा जानुपर्दा सामान्यतया हामी गुगल म्यापको प्रयोग गर्छौ । तर, गुगल म्यापसँग अर्को एप सँगै चालाउनेको संख्या पनि कम छैन । त्यो अर्को रियल टाईम म्यापिङ प्रोग्राम ‘वेज’हो ।

नेपालमा गुगल म्याप बढी प्रभावकारी छ । किन की सामान्यतया नयाँ ठाउँ जानुपर्दा सहज हुन्छ । त्यो भन्दा अन्य सुविधा हामीले प्रयोग गर्दैनौं र अन्य सुविधा नेपालमा सर्पोट पनि नगर्न सक्छ । तर, विश्व परिवेशमा रियल टाइम म्यापिङ प्रोग्राम दुई वटै चल्छ ।

कारण गुगल म्याप केही हदसम्म बढी प्रभावकारी र सहज पनि छ । गुगल तुरन्तै लोड हुनुका साथै वैकल्पिक बाटोहरु पनि पत्ता लगाउन सहयोग गर्छ । अर्को तर्फ वेज । जुन गुगलकै स्वामित्वमा रहेको कम्पनी हो । यसमा रहेको एउटा फिचर महत्वपूर्ण रहेको छ । यसबाट एउटा सवारी चालकले अन्य चालकलाई अगाडि बाटोमा भएका खतराको बारेमा जानकारी दिन सक्छन । साथै ट्राफिक चेकको बारेमा पनि जानकारी दिन्छ ।

तर, यहाँ अचम्म छ । जुन एउटा समस्या पनि हो । एकै पटक दुई वटा रियल टाईम म्यापिङ प्रोग्राम प्रयोग गर्दै हिड्न पर्ने बाध्यता छ । एउटै कम्पनीको दुई फरक एपमा भएका सुविधालाई गुगलले मर्ज गर्न सकको छैन । यदि एक ठाउँमा मर्ज गरिदिने हो भने दुई वटा एप प्रयोग गर्नपर्ने वध्यताबाट छुटकारा पाइन्छ ।

तर, यो हप्ता गुगलले केही हदसम्म यो समस्याको समाधान गरेको छ । गुगलले गुगल म्यापमा नयाँ सुविधा थप गरेको छ । जसमा सवारी चालकले तत्कालै बाटोमा देखिएको खतराको जानकारी अर्को चालकलाई दिन सक्छन् । प्रहरी चेक आउन लाग्यो, गति कति गर्नुपर्ने, अथवा कुन गतिमा ड्राइभ गर्दा उपयुक्त हुन्छ भन्ने बारेमा जानकारी दिनसक्ने बनाएको छ।

हाललाई यो केही एन्ड्रोइड फोनमा उपलब्ध गराइएको छ । आईओएर र एन्ड्रोइडका कतिपय भर्जनमा सर्पोट तत्कालै गर्ने छनै । तर, यो प्रयोगको लागि चालकहरु पैक्कै पनि उत्साहित हुनेछन् । तर, यसबाट एउटा समूह भने खुसी छैन होला ।

त्यो हो, प्रहरी । यसअघि प्रहरीले वेजसँग प्रहरीको लोकेसन देखाउने फिर्चसलाई बन्द गर्न आग्रह गरेको थियो । तर, वेजले उक्त सेवालाई बन्द भने गरेको छैन । अब गुगलले ल्याएको नयाँ सुविधा पनि प्रहरीकै टाउको दुखाई हुनेछ ।

रोडमा तीव्र गतिमा सवारी चालउने चालकले अब प्रहरी कारबाही गर्न पाउने छैन । गति तीव्र भइरहेको छ भन्ने कुरा प्रहरी चेक पोइन्टमा पुग्नु भन्दा अघि नै चालकले गुगल म्यापबाट थाहाँ पाउन सक्छन् । जसले गर्दा ड्राइभरले समयमै आफ्नो सवारीको गति सीमित गरी जानसक्छन् ।

एक उत्तर छोड्नुहोस्

Please enter your comment!
Please enter your name here